وبلاگ

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری است که بر روی سطح هورمون زنان تاثیر می گذارد. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقدار بیشتری از هورمونهای مردانه را تولید می کنند. عدم تعادل هورمون باعث می شود آنها دوره های قاعدگی را از بین ببرند و بارداری را سخت تر می کنند. سندرم تخمدان پلی کیستیک همچنین باعث رشد مو در بدن  و طاسی سر می شود. و این می تواند  سلامت بدن مانند دیابت و بیماری های قلبی به خطر اندازد.
قرصهای کنترل قند و داروهای دیابت می توانند به رفع عدم تعادل هورمون و بهبود علائم کمک کنند.

کمک آموزشی محصولات جنسی  :

 روغن بیگر ، روغن زالو ، روغن خراطین ، لارجر باکس ، اکستندر و  وکیوم مردانه ، با استفاده از این وسایل و دستگاه ها میتوانید ارامش بیشتری به ذهنتان بدهید .

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟ 

سندرم تخمدان پلی کیستیک مشکلی با هورمون هایی است که در طول سال های تولد (15 تا 44 سالگی) زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. بین 2.2 تا 26.7 درصد از زنان در این گروه سنی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.
بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند ولی نمی دانند. در یک مطالعه، تا 70 درصد زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده نشده بودند .سندرم تخمدان پلی کیستیکبر تخریب زن تاثیر می گذارد، اندام های تولید مثل استروژن و پروژسترون – هورمون هایی که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند. تخمدانها همچنین مقدار کمی هورمونهای مردانه را به نام آندروژن تولید می کنند.تخمدانها تخمک هایی را که توسط اسپرم مردانه تجویز می شوند، آزاد می کنند. هر ماه یک تخمک تخمک گذاری می شود.
تخمک گذاری کنترل هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه (LH) را کنترل می کند. FSH تخمدان را تحریک می کند تا یک فولیکول تولید کند – یک کیسه حاوی یک تخمک و سپس LH باعث تخریب تخمک های بالغ می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند موجب درد در سینه ها شود و فرم سینه را تغییر می دهد که البته جای نگرانی ندارد خانم ها می توانند با استفاده از وکیوم سینه با بادکشی که این دستگاه ایجاد می کند فرم سینه های خود را به حالت گذشته در بیاورند.
برای آقایانی که از مشکل کوچکی آلت تناسلی رنج میبرند میتوان دستگاه وکیوم را پیشنهاد نمود .

تخمدان پلی کیستیک “سندرم” است، یا گروهی از علائم که بر تخمدان و تخمک گذاری تاثیر می گذارد. سه ویژگی اصلی آن عبارتند از: 

کیست ها در تخمدان ها
سطح بالای هورمونهای مردانه
دوره های نامنظم یا پرشده
 

در تخمدان پلی کیستیک، بسیاری از کیسه های کوچک و مایع پر شده در داخل تخمدان ها رشد می کنند. کلمه “polycystic” به معنی “کیست های بسیاری” است.
این کیسه ها در واقع فولیکول ها هستند، هر کدام یک تخم مرغ نابالغ دارند. عدم تخمک گذاری باعث تغییر سطوح استروژن، پروژسترون، FSH و LH می شود. سطح استروژن و پروژسترون پایین تر از حد معمول است، در حالی که سطح آندروژن بالاتر از حد معمول است.هورمون های اضافی مردانه چرخه قاعدگی را مختل می کنند، بنابراین زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک دوره های کمتر از حد معمول را دریافت می کنند.
تخمدان پلی کیستیک یک وضعیت جدید نیست. پزشک ایتالیایی آنتونیو والیسنری اولین علائم آن را در سال 1721 توصیف کرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

چه چیزی باعث  سندرم تخمدان پلی کیستیک  می شود؟

پزشکان دقیقا نمی دانند چه چیزی باعث تخمدان پلی کیستیک می شود. آنها معتقدند که سطح بالای هورمونهای مردانه تخمدانها را از تولید هورمون ها جلوگیری می کند و به طور معمول تخمک را تولید می کند.ژن ها، مقاومت به انسولین و التهاب به تولید بیش از حد آندروژن مرتبط است .مطالعات نشان می دهد که تخمدان پلی کیستیک ارثی است. تا 70 درصد از زنان مبتلا بهتخمدان پلی کیستیک دارای مقاومت به انسولین هستند، به این معنی که سلول های آنها نمی توانند به درستی از انسولین استفاده کنند .انسولین یک هورمون است که پانکراس برای کمک به بدن از شکر از غذاهای انرژی استفاده می کند.هنگامی که سلول ها نمی توانند به درستی از انسولین استفاده کنند، تقاضای بدن برای افزایش انسولین افزایش می یابد. پانکراس باعث انسولین بیشتری برای جبران می شود. انسولین اضافی برای تولید هورمونهای مردانه باعث تخریب می شود.چاقی یکی از علل اصلی مقاومت به انسولین است. هر دو چاقی و مقاومت به انسولین می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند. زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک اغلب میزان التهاب بدن خود را افزایش می دهند. اضافه وزن نیز می تواند باعث التهاب شود. مطالعات التهاب بیش از حد به سطوح بالاتر آندروژن مرتبط است.

 

شایع ترین نشانه های تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

دوره های نامنظم: فقدان تخمک گذاری مانع از برداشتن رحم از هر ماه می شود. برخی از زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک کمتر از هشت دوره در سال قاعدگی دارند.
خونریزی شدید:دوره های قاعدگی طولانی تر می شوند، خونریزی بیشتر  از حد طبیعی باشد.
رشد مو: بیش از 70 درصد از زنان با این وضعیت رشد مو در چهره و بدن خود را – از جمله پشت، شکم و قفسه سینه مواجه می شوند. بیش از حد رشد مو هیرسوتیسم نامیده می شود.
افزایش وزن: تا 80 درصد از زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک دارای اضافه وزن یا چاق هستند .
طاسی الگوی مردانه: مو در پوست سر نازک تر می شود و ریزش می کند.
تیره شدن پوست: تکه های تیره پوست ممکن است در چروک های بدن مانند گردن، کشاله ران، و زیر سینه ایجاد شود.
سردرد: تغییرات هورمون در بعضی از زنان می تواند باعث سردرد شود.

چگونه سندرم تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده می شود؟

پزشکان معمولا در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک را حداقل دو مورد از این علائم تشخیص داده اند:

سطح آندروژن بالا
دوره های قاعدگی نامنظم
کیست ها در تخمدان ها

پزشک شما همچنین در مورد علائم مانند آکنه، صورت و رشد مو بدن و افزایش وزن پرسش می کند. آزمایش لگن می تواند برای هر گونه مشکل با تخمدان ها و یا سایر قسمت های دستگاه تناسلی شما ضروری باشد. در طی این آزمایش، دکتر شما انگشتان دستکش را به واژن خود وارد می کند و برای هر رشدی در تخمدان ها یا رحم شما چک می کند. آزمایش خون برای سطوح بالاتر از حد طبیعی هورمونهای مردانه انجام می شود. شما همچنین ممکن است آزمایش خون برای بررسی میزان کلسترول، انسولین و تری گلیسیرید خود را برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با بیماری قلبی و دیابت خود داشته باشید.سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی به دنبال فولیکول های غیر طبیعی و مشکلات دیگر با تخمدان ها و رحم شما انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *